Kartal’da yerli aşı Turkovac’a yoğun talep var

Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi’nde uygulanmaya başlayan yerli aşı Turkovac’a vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor.

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sağlık Bakanlığı’nın E-Nabız uygulaması üzerinden randevuları alan vatandaşlar soluğu hastanelerde alıyor. Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Aşı Uygulama Merkezi’nde Turkovac aşısını olmaya gelen vatandaşlar; “Kendi aşımız olduğu için güvenimiz tam” ifadelerini kullandı.

Konuyla ilgili olarak Başhekim Yardımcısı Dr. Mehmet Mustafa Altıntaş, Haber Kartal’a açıklamalarda bulundu.

Ülke olarak birçok alanda, yurt dışına olan bağımlılığın bittiği bir süreçten geçtiğimizi vurgulayan Altıntaş; “Yerli ve milli aşımızın kullanıma girmesiyle bağımlılıktan kurtulduk. Kendi aşımızı üretmemiz sayesinde ekonomik olarak büyük bir rahatlama yaşamış oluyoruz. Yerli aşımız gerçekten kaliteli. Bunu kendi laboratuvar ortamında yaptığımız testlerden bizzat gördük. Klinik araştırma merkezlerinde Turkovac aşısının Faz-2 ve Faz-3 çalışmalarını yaptık. Bizzat etkinliğini gördüğümüz için, gururla halkımızın hizmetine sunduk. Şu an Turkovac aşısına ciddi bir tercih var. Bende iki gün önce hatırlatıcı aşımı Turkovac olarak oldum. Bundan dolayı çok mutluyum. İnşallah salgınla mücadelede hem Türkiye’de hem de Dünyada Turkovac ismini çok daha fazla duyacağız” dedi.

Turkovac aşısının inaktif bir aşı olduğunu belirten Altıntaş; “Türkiye’ye ilk önce gelen aşı sinovac firmasının inaktif olarak ürettiği CoronaVak aşısıydı. Çocukluk çağında da birçok inaktif aşı yapılmaktadır. Turkovac aşısıda bunlara benzer bir teknolojiyle üretilen bir aşı. Yaptığımız çalışmalarımızda gördüğümüz Turkovac aşısının çok ciddi bir yan etkisi yok. Kovid-19 ile mücadelede çok ciddi bir antikor cevabı aldık. Koruyuculuğundan herhangi bir şüphemiz yok. Turkovac aşısı inaktif aşılar gurubunda oldukça etkili.” İfadelerini kullandı.

Turkovac aşısının 17 şehir hastanesinde uygulandığı söyleyen Altıntaş; “Pandemiden sonra aşılamanın başlamasının ardından bir yıl geçti. Ben herkese hatırlatıcı dozlarını mutlaka olmalarını öneriyorum. Çünkü şu an kullandığımız aşıların belirli bir koruyuculuk oranı var. Bu nedenle hatırlatıcı dozlarının mutlaka halkımızın olmasını istiyoruz. Ayrıca vatandaşlarımıza tavsiyemiz, maske, mesafe ve hijyen kurallarına uysunlar. Döndüncü olarak aşılarını yaptırmayı ihmal etmesinler. Kış aylarında mümkün olduğunca kapalı ortamlarda bulunmasınlar. Bulunuyorsak mutlaka maskemizi takalım. Hem bulaştırıcılığı hem de bulaşmayı önleme adına maske çok önemli. Maske damlacık yoluyla bulaşan başka hastalıkları da önlemektedir. Bunun için özellikle vaka sayılarının arttığı bu günlerde maskeden mutlaka faydalanmalıyız” dedi.

Dördüncü doz aşı olarak Turkovac’ı tercih eden Şaban Kızmaz isimli vatandaş; “Özellikle kendi aşımızı tercih ettim. Pendik’te oturuyorum ama kendi aşımız burada yapıldığı için buraya geldim. Aşıya güvenimiz tam. Daha önce diğer aşılara güvenip yaptırdıysak kendi aşımıza da sonuna kadar güvenmemiz lazım” dedi.

Daha önce sinovac firmasının ürettiği CoronaVak aşısını olan Mustafa Coşkun isimli vatandaş ise; “Daha güvenilir olduğunu düşündüğüm için yerli aşımızı tercih edip eşimle birlikte bu aşıyı oldum” dedi.

Yorumlar kapalı.