Nebil Özgentürk, Ahmet Arif’in bilinmeyen yönlerini anlattı

Kartal Kitap Fuarı’nın altıncı gününde ‘Ahmet Arif’e Saygı, Haziran’da Ölmez zor’ isimli belgeseli ile katılan belgesel yapımcısı Nebil Özgentürk, ünlü şairin bilinmeyen yönlerini anlattı.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kartal belediyesi tarafından düzenlenen Kitap Fuarı birbirinden önemli konuklarını ağırlamaya devam ediyor. Fuarın altıncı gününde ‘Ahmet Arif’e Saygı, Haziran’da Ölmez zor’ isimli belgeselin yapımcısı Nebil Özgentürk konuk oldu. Akşam saatlerinde KE sahnesinde ünlü şairin hayatının anlatıldığı belgesel gösterisi yapıldı. Belgeseli Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, Belgeselin yapımcısı Nebil Özgentürk, Başkan Yardımcıları, Meclis Üyeleri ve çok sayıda vatandaş ilgiyle izledi.

Belgesel gösterisinin ardından sahneye çıkan Nebil Özgentürk, ünlü şair Ahmet Arif’in bilinmeyen yönlerini anlattı. Konuşmasına çok duygulandığını belirterek başlayan Özgentürk, “İyi ki böyle kitap fuarı düzenleyen değerli başkanlarımız var. Böyle beyaz atlara binip giden güzel insanları böyle çiçek gibi anıyoruz” dedi.

Ahmet Arif’in zor bir hayat yaşadığını vurgulayan Özgentürk, ünlü şairin oğlu Filinta Arif’in ünlü Rus edebiyatçısı Lev Tolstoy’un üçüncü kuşaktan torunu ile olan evlilik hikayesini de anlattı. Özgentürk yaptığı konuşmada, Ahmet Arif’in oğlu Filinta Arif ile belgesel yapımı sırasında iyi bir dostluk yakaladıklarını belirterek; “Kendisi iyi bir heykeltıraş. Yine bir sanat faaliyetleri nedeniyle bir bayan ile tanışır. Bu tanışma zamanla aşka ve evlilik ile sonuçlanır. O zamana kadar kendisi evleneceği kişinin ünlü bir yazarın torunu olduğunu bilmez eşinin de Filinta’nın ünlü bir yazarın oğlu olduğunu bilmezler. Nikah masasına oturup imzalar atılırken soy isimlerinden sonra bu ortaya çıkar. Tesadüfe bakin ki ünlü şairin oğlu Filinta dünyanın önde gelen yazarlarından Lev Tolstoy’un üçüncü kuşaktan torunu ile hayatlarını birleştirmiştir” dedi.

Dağlarına Bahar Gelmiş Memleketimin ve Yeşil Soğan

Ahmed Arif’in hayatının büyük zorluklarla geçtiğini, ama buna rağmen her zaman içinde bir umut duygusunun olduğunu belirten Nebil Özgentürk, ‘Dağlarına Bahar Gelmiş Memleketimin’ adlı şiirinin kaleme alınma hikâyesinin bunun en iyi örneklerinden biri olduğunu söyledi. Özgentürk, şiirin kaleme alınma hikâyesini ise şu sözlerle anlattı; “Cezaevinde bulunduğu zorlu günlerde, cezaevi müdürünün iyi niyeti sonucunda, görüş gününde gelen ziyaretçi tarafından getirilen ekmek arasında köftenin Ahmet Arif’e verilmesine izin vermiştir. Ünlü şair getirilen ekmek arasında ki köftenin içinde ayrıca yeşil soğan olduğunu görür. Cezaevinde olduğundan günleri ayları unutan Ahmet Arif, yeşil soğanın baharda yetiştiğinden, memleketime bahar gelmiştir diye içlenir ve o hepimizin bildiği şiiri kaleme alır. Tüm zorluklarına rağmen, her zaman ‘umut’ hayatının merkezinde vardır.” Diyerek sözlerini tamamladı.

Özgentürk’ün konuşmasını tamamlamasının ardından sahneye çıkan Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel ise yaptığı konuşmada; “Kültür Sanata değer vermiş insanların hafızalarımıza kazılmasını sağlayan böylesi güzel yapımlara imza atan Özgentürk’e çok teşekkür ediyorum. Kartal Kitap Fuarına değer kattınız” ifadelerini kullandı.

Yorumlar kapalı.